Ana Sayfa / Sektörel Haberler / Mavi Giyim Halka Arzında Ek Satış Dahil Tüm Hisseler Satıldı | Hurriyet.com.tr

Mavi Giyim Halka Arzında Ek Satış Dahil Tüm Hisseler Satıldı | Hurriyet.com.tr

Mavi Giyim Halka Arzında Ek Satış Dahil Tüm Hisseler Satıldı | Hurriyet.com.tr

Mavi Giyim’in halka arzında ek satış dahil halka arz edilen tüm hisselerin satışı yapılırken, halka arz fiyatı 43 lira ile halka arz aralığı olan 43-51,6 liranın alt eşiğinde gerçekleşti.

Mavi Giyim’in halka arzında 49,66 milyon lira nominal şirket sermayesinin yüzde 55’ine karşılık gelen 27,31 milyon lira nominal değerli hisse satıldı.

Reuters tarafından yapılan hesaplamaya göre Mavi Giyim’in sermayesinin yüzde 55’inin halka arz edildiği ihracın büyüklüğü 1,17 milyar lira oldu. Bu fiyata göre şirketin piyasa değeri ise 2,14 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Halka arzın yurtiçi ayağını koordine eden İş Yatırım tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre, halka arz edilen payların yüzde 74’ü yurtdışı kurumsal yatırımcılar, yüzde 18,9’u yurtiçi kurumsal yatırımcılar tarafından satın alındı. Yurtiçi bireysel yatırımcılar ise ihraçtan yüzde 7,2 pay aldı.

İhraç öncesi dağılım oranı yabancı ve yurtiçi kurumsal ve bireysel yatırımcı için yüzde 70/20/10 olarak belirlenmişti.

Halka arzdan Singapur merkezli Temasek Holdings ve İngiltere merkezli Templeton Inv Counsel’in her biri 2,4 milyon TL nominal tutarlı, yani sermayenin yüzde 4,8’i kadar pay aldı.

İngiltere merkezli Universities Superannuation, 2,1 milyon adet hisse; Cerhe Capital, Charlemagne Capital, Neurberger Berman Inv Advisers’ın her biri 1,8 milyon adet hisse ve Abu Dhabi Inv Authoriyt 1,55 milyon adet hisse aldı.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevdet Yılmaz: Hedefimiz Yatırımın Kalitesini Artırmak – Hürriyet Gazetesi