Ana Sayfa / Hakkında

Hakkında

Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Öney, Globalturk Capital’in kurucu ve yönetici ortağı olarak Türk şirketlerinin girişim partneri olarak onlara özel sermaye fonlarından veya stratejik yatırımcılardan sermaye yaratmak ve yatırım sonrasında da şirkette eş-yatırımcı olarak kalmaktadır. Öney, yatırım bankacısı olarak lider/eş-lider yönetici konumunda hem büyük şirket gruplarını hem de küçük ve orta ölçekli şirketleri içeren müşterileri için 100’ü aşkın sınır-ötesi birleşme ve satın alma, girişim sermayesi, halka arz, özelleştirme, durum tespiti ve değerlendirme projesini yönetmiştir. Globalturk Capital’i kurma öncesinde Deloitte (Partner), Yapı Kredi Yatırım (GMY vkl) ve TSKB (Direktör) gibi üç saygın kurumun kurumsal finansman bölümlerini kurmuş ve/veya yönetmiştir. Turkcell’de ise Turkcell ve Turkcell iştirakleri için uluslararası stratejik iş ve ilişki geliştirmeden sorumlu üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır.

Öney söz konusu işlerin yan ısıra bir girişim sermayesi şirketinin yatırım yaptığı bir mobil/dijital pazarlama ve reklam şirketinde CEO olarak görev yapmış; ve proje yöneticisi/mühendisi veya danışmanı olarak petrol ve gaz ve kimya sektörlerinde, P&G, Fluor Daniel, TPAO ve Genel Enerji gibi şirketlerin çok sayıda projesinde yer almıştır.

TED Ankara Koleji 1980 yılı mezun olan Barış Öney, 1984 yılında ODTÜ Mühendislik Fakültesinden Lisans, Fulbright bursiyeri olarak okuduğu University of Texas at Austin Mühendislik Fakültesinden 1989 yılında Yüksek Lisans, University of Tulsa’dan 1990 yılında İşletme Sertifikası, New York Institute of Finance’den 1995 yılında International Corporate Finance Sertifikası ve 2007 yılında İngiltere ICAEW’dan Kurumsal Finansman Diploması derecelerini almıştır.

Tempo Çağrı Merkezi ve Sistem 9 Medya Digital Signage Company Yönetim Kurulu Üyeliklerinin yanı sıra, halen çeşitli kurum ve meslek kuruluşlarında Yönetim ve İcra Kurullarında görev yapmaktadır.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Barış Öney has over 28 years of worldwide and diverse experience in pre and post investment management, M&As, IPOs and strategic advisory as a CEO, CFO, board member/advisor, investment banker, corporate finance advisor, strategic/international business development manager and as a project manager and engineer.

As the Founder and Managing Partner of Globalturk Capital, he has been acting as a venture partner for Turkish companies in capital raising from private equity investors or strategic buyers and staying as a co-investor in companies after the investments are realized. He has further managed more than 100 cross-border M&A, private equity, IPO, privatization, due diligence and valuation projects on the sell and buy side for clients, both large conglomerates and small to mid-market companies. Prior to establishing Globalturk Capital, his assignments covered setting up and/or managing investment banking/corporate finance advisory practices in three of the most renowned financial institutions in Turkey: Deloitte (Partner), Yapi Kredi Yatirim (acting AGM) and TSKB (Director), and the strategic /international business development – M&A Department of the Turkcell Group (Group Head).

He also managed a private equity investee company in the mobile marketing sector, as the CEO and CFO/M&A executive and acted as a project manager, project engineer and advisor in numerous projects in the oil and gas and chemicals sector i.e. P&G, Fluor Daniel, TPAO and Genel Energy.

Barış Öney holds a MSc. Degree from the U. of Texas at Austin (1989) as a Fulbright scholar; a BSc. Degree from the Middle East Technical University (1984); and a Corporate Finance Diploma from The Institute of Chartered Accountants in England & Wales – ICAEW (2007).  He further holds a Management and Corporate Finance Certificates from the University of Tulsa (1990) and the New York Institute of Finance (1995).

Apart from his Board Membership at Tempo Call Center and Sistem 9 Medya Digital Signage Company, Barış Öney currently serves at the Boards of various companies and NGOs.