Ana Sayfa / Basında / Yabancı Yatırımcı Almak İsteyen Türk Şirketlerinin Dikkatine! | Milliyet.com.tr

Yabancı Yatırımcı Almak İsteyen Türk Şirketlerinin Dikkatine! | Milliyet.com.tr

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, yabancı doğrudan yatırımcıların ortaklık yapabilecekleri Türk şirketlerinde aradıkları özellikleri anlattı.

Yabancı yatırımcıların öncelikle kendilerine karşı dürüst ve şeffaf olunmasını beklediğini söyleyen Barış Öney sözlerine “Dürüstlük ve şeffaflıktan sonra yatırımcının baktığı şey büyüyen pazarda büyüyen şirketler oluyor. Buna dikkat ediyorlar çünkü yatırım yaptıkları zaman bir kaynak daha da büyütebilsinler veya daha hızlı büyütebilsinler.” diye devam etti. Yatırımcıların özellikle şirketlerin bulunduğu sektörü ve sektördeki konumlanmalarını da incelediklerini söyleyen Barış Öney “Şirketin sahiplerinin kendileriyle aynı düşüncede, aynı amaç doğrultusunda bir birliktelik yapabiliyor olmaları önemli. Şirketin şeffaf halde yatırımcı tarafından algılanması ve bunun gibi kriterler bu gibi ortaklıklarda ön plana çıkıyor.” dedi.

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney yatırımcıların ikinci aşamada beklediklerinin makul bir fiyat olduğunu söyledi ve ekledi “Yatırımcıların ikinci aşama olarak beklentisi her iki tarafın da kabul edebileceği makul fiyattan bu işlemin yapılması. Makul olmayan fiyatlar yabancılara söylendiği zaman zaten geri kalan bir konuya bakmaları mümkün değil. Böyle durumlarda sadece teşekkür ediyorlar ve ilgilenmiyorlar. Ama makul bir fiyat, şeffaf bilgiler, iyi hazırlanılmış bir dokümantasyon ve doğru bir aracı, bir danışmanla yaklaşıldığı zaman; her zaman için bu yatırım fırsatlarını değerlendiriyorlar. Mevcut şirketin ortaklarıyla da aynı amaç doğrultusunda bir birliktelik yapabiliyorlarsa bunu memnuniyetle gerçekleştiriyorlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Milliyet.com.tr / Milliyet TV

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu: Globalturk Capital’in etkinliği son derece verimli geçti

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, “Cumhurbaşkanı Yardımcımızın teşrifleriyle Yatırım Ofisimizin stratejik ortaklığında gerçekleşen Globalturk Capital’in ...