Ana Sayfa / Basında / Türkiye İçin Toplanan Fon 4 Yılın Zirvesinde | Milliyet.com.tr

Türkiye İçin Toplanan Fon 4 Yılın Zirvesinde | Milliyet.com.tr

Türkiye İçin Toplanan Fon 4 Yılın Zirvesinde | Milliyet.com.tr

Özel sermaye fonları tarafından Türkiye için toplanan miktar geçen yıl 824 milyon dolara ulaşırken, bu rakam 2012’den sonraki en yüksek değer oldu.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yükselen pazarlar için geçen yıl toplanan özel sermaye fonları bir önceki yıla göre yüzde 9,4 gerileyerek 44 milyar dolara düşerken, bu dönemde 824 milyon dolarlık fonun toplandığı Türkiye son dört yılın en yüksek rakamına ulaştı.

Yükselen Pazarlar Özel Sermaye Fonları Birliği (EMPEA) verilerine göre, özel sermaye fonu yatırımları, özel altyapı yatırımları, reel varlıklar ve özel kredileri kapsayan yatırım fonlarının yükselen pazarlar için topladığı para geçen yıl yüzde 9,4 gerileyerek 49 milyar dolardan 44 milyar dolara düştü.

Bu dönemde, yükselen pazarlar arasında yıldızı parlayan ülkelerden biri de Türkiye oldu. 2012 yılında Türkiye için yaklaşık 2 milyar dolar fon oluşturulurken, 2013’te bu rakam yaklaşık 150 milyon dolara geriledi. 2014’te Türkiye için toplanan fon olmadı, 2015’te ise bu rakam 68 milyon dolar oldu. Türkiye için toplanan fon miktarı geçen yıl 4 yılın zirvesine çıkarak 824 milyon doları buldu. Bu rakam özel sermaye fonu yatırımları, özel altyapı yatırımları, reel varlıklar ve özel kredileri de kapsıyor.

Bu dönemde Türkiye odaklı özel sermaye fonu toplayan en büyük fonlar, Abraaj Turkey Fund I, Mediterra Capital Partners II ve Taxim Capital Partners I oldu.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE ÖVGÜ

EMPEA, söz konusu rakamları değerlendirdiği raporunda Türkiye ekonomisine yönelik olumlu mesajlar verdi. Raporda, “Mevcut ekonomik koşullara rağmen, pazara yönelik güçlü fon toplanması, birçok yatırımcının Türkiye’ye yönelik uzun vadeli beklentilerini koruduğuna işaret ediyor.” ifadesi kullanıldı.

EMPEA Türkiye Temsilcisi ve Globalturk Capital Yöneticisi Barış Öney, AA muhabirine, “Dünyada politik ve ekonomik çalkantıların had safhada olduğu böyle bir dönemde EMPEA’nın Türkiye’ye verdiği önem, yükselen piyasalara yönelik özel sermeye fonlarının ülkeye olumlu baktığının bir göstergesidir.” dedi.

Öney, yatırımların bu yılın ikinci yarısından itibaren giderek artacağını ifade etti.

Kaynak: Milliyet.com.tr

Türkiye İçin Toplanan Fon 4 Yılın Zirvesinde | Milliyet.com.tr

 

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevdet Yılmaz: Hedefimiz Yatırımın Kalitesini Artırmak – Hürriyet Gazetesi