Ana Sayfa / Basında / KOBİ’ler Özel Sermaye Fonlarından Nasıl Destek Alabilir? | Dunya.com

KOBİ’ler Özel Sermaye Fonlarından Nasıl Destek Alabilir? | Dunya.com

KOBİ’ler Özel Sermaye Fonlarından Nasıl Destek Alabilir? | Dunya.com

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, KOBİ’lerin özel sermaye fonlarından yararlanabilmesi için neler yapması gerektiğini anlattı.

Özel sermaye fonları yalnızca büyük şirketlere küçük ve orta ölçekli işletmelere de yatırım yapıyor. Yabancı yatırımcılar Türkiye’deki başarılı şirketleri takip ediyor. Peki, Türkiye ekonomisinin önemli bir parçası olan KOBİ’ler özel sermaye fonlarından yararlanabiliyor mu? Ya da bu konuda KOBİ’lerin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

Bu soruların cevaplarını Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney ile birlikte değerlendirdik. Öney, KOBİ’lerin özel sermaye fonlarından yararlanabilmesi için neler yapması gerektiğini anlattı.

“Türkiye bir KOBİ ülkesi”

‘Türkiye aslında bir KOBİ ülkesi’ diyen Öney, Türkiye’deki yatırımların genelde 20 milyon dolar ve üzerinde yapıldığını ama Türkiye’deki KOBİ’lerin 10 milyon doların altında yatırıma ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Küçük işletmelerinde ürettikleri ürünlerle ve verdikleri hizmetlerle sadece Türkiye’de değil yurt dışında da çalışabilir, genişleyebilir, ürünlerini ve servislerini satabilir durumda olduğunu ve bu işletmelerin hızlı büyüme potansiyelinde olduğunu dile getiren Öney, KOBİ’lere özel sermaye fonlarından yatırım almalarını kolaylaştıracak tavsiyelerde bulundu.

“KOBİ’lerin çok iyi hazırlanması gerekiyor”

KOBİ’lerin öncelikli olarak bu işte uzman olan Globalturk Capital tarzı şirketlerle sabır göstererek bir süre çalışması gerektiğini ve KOBİ’lerin özel sermaye fonlarından yatırım desteği alabilmesi için çok iyi hazırlanması gerektiğini belirten Öney, bir diğer yatırım alma yolunu ise şöyle özetledi:

“KOBİ’leri tek başına büyük yatırımcılardan yatırım alabilecek şekilde hazırlamak yerine aynı sektörde faaliyet gösteren birden fazla şirketi de içine alarak bu tür yatırımcılardan yatırım çekebilecek duruma getirmek gerek.

“Küçük şirketler bir araya gelerek bir arada değerlendirilebilirler”

Öncelikle sektör oyuncuları olarak küçük küçük şirketler bir araya gelecekler veya bir arada değerlendirilebilir olacaklar. Bu çok kritik ve önemli bir konu. Dolayısıyla, KOBİ’lerin bu tip konseptlere açık olmaları gerekir.

“KOBİ’ler gerekirse bağımsız denetimden geçmeli”

Bizler gibi firmalarla çalışmaları, kendi finansallarını düzgün hale getirmeleri, 5 yıllık iş planlarını ortaya koymaları, gerekirse bağımsız denetimden geçmeleri ve sektördeki diğer oyuncularla birlikte ‘bu hamleyi yapabilirler mi?’ diye düşünmeleri gerekiyor. Bu şekilde hazırlanmış bir paketle bu yatırımcılara gidildiğinde çok enteresan yatırımlar alabilme imkânları doğuyor.”

“Büyük şirketlere yatırım da bir noktada duracak”

Büyük şirketlere yatırımların da bir aşamadan sonra durmaya başlayacağını belirten Öney, zamanla küçük yatırımcılara yönelmeler olacağını ve küçük işletmelerin kurumsallaşma sıkıntılarını aşarak bu yatırımcılardan kaynak almakta oldukça rahat hale gelebileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Dunya.com

KOBİ’ler Özel Sermaye Fonlarından Nasıl Destek Alabilir? | Dunya.com

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu: Globalturk Capital’in etkinliği son derece verimli geçti

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, “Cumhurbaşkanı Yardımcımızın teşrifleriyle Yatırım Ofisimizin stratejik ortaklığında gerçekleşen Globalturk Capital’in ...