Ana Sayfa / Basında / Barış Öney, Bloomberg HT’de Yatırım Kulübü Programına Konuk Oldu

Barış Öney, Bloomberg HT’de Yatırım Kulübü Programına Konuk Oldu

Barış Öney, Bloomberg HT’de Yatırım Kulübü Programına Konuk Oldu

Barış Öney, Bloomberg HT’de Açıl Sezen’in sunduğu Yatırım Kulübü programına konuk oldu. Öney’in, Özel Sermaye Fonları ve yabancı doğrudan yatırımlar hakkında görüşlerini paylaştığı programdan konu başlıkları:

  • Türkiye, kıyaslamalı olarak, yükselen pazarlar arasında iyi bir konumda.
  • Yabancı doğrudan yatırımların büyük çoğunluğu Türkiye’ye şirket evlilikleri ile geliyor.
  • Avrupalı şirketler kendi pazarlarında organik olarak büyümekte zorlandıkları için başka ülkelere yatırım yapmayı tercih ediyorlar. 2016 – 2017’de Avrupa ülkelerine kıyasla büyüme beklentisi daha fazla olan Türkiye, bu ülkelerin başında geliyor.
  • Dünyada yatırım iştahı azalıyor. Son 2 yıl içerisinde yükselen pazarlarda büyümeler azaldığı için yatırımlarda iştah düşüklüğü var.
  • Geçtiğimiz yıl seçimlerin tamamlanmasıyla aslında iyi bir ortam oluşmuştu. Hükümet ciddi bir reform paketi açıklamış ve uygulamaya koymuştu. Bunun kesintisiz devam etmesi ve son dönemde artan terör olaylarının azaltılmasıyla yabancı doğrudan yatırımlarda artış sağlanabilir.
  • Halka arz yolu eskiden olduğu kadar açık değil. Bunun sebepleri arasında SPK kurallarının küçük şirketler için eskisi kadar rahat halka arza imkan vermiyor olması ve piyasaların aşırı hareketli olması gösterilebilir. Bu nedenle stratejik yatırımcılarla veya Özel Sermaye Fonlarıyla yapılacak şirket evlilikleri kanalıyla şirketler büyüme finansmanı yaratabilirler. Ancak bunun için de çok iyi ev ödevi yapıp işin uzmanlarıyla hazırlanmaları gerekiyor.

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevdet Yılmaz: Hedefimiz Yatırımın Kalitesini Artırmak – Hürriyet Gazetesi