Ana Sayfa / Basında / Özel Kapital Fonlarına Yatırım Yapılabilmeli | Arcaajans.com

Özel Kapital Fonlarına Yatırım Yapılabilmeli | Arcaajans.com

Özel Kapital Fonlarına Yatırım Yapılabilmeli | Arcaajans.com

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sisteminde biriken fonların, Özel Sermaye Fonlarına yatırım yapmalarının önünün açılması gerekmekte olduğunu vurguladı.

Önceki 7 senede Türkiye’ye 130 milyar dolar üzerinde yabancı doğrudan kapital yatırımı geldiğini ve bunların 15 milyar dolarının Özel Sermaye Fonları tarafından yapıldığını söyleyen Barış Öney, “200’ün üzerinde Türk kuruluşu bu fonlardan büyümek için kaynak sağladı. 2013 senesinde yaklaşık olarak 25 şirkete yatırım yapılırken, 2014 senesinde bu sayı 15’lere düşmüş durumda. Bazı kaynaklarda bu sayılar çok fazla daha yüksek gösterilse de, bunun sebebi melek yatırımcılar ya da bazı Türk holding ya da yatırım gruplarının yaptıkları doğrudan finansal yatırımları da içine almalarıdır.” diyerek,  gerçek Özel Sermaye Fonu yatırımlarının aslında işlem adedi seviyesinde bunun çok fazla daha altında olduğunu ifade etti.

Bireysel Emeklilik Fonlarında biriken kaynaklar Özel Sermaye Fonlarına kanalize edilmeli

Türkiye’deki kaynakların özel kapital fonlarına kanalize edilmesi gerektiğine tüm dikkatleri üzerinde toplayan Öney, sözlerine “Türkiye’de yeni yeni kıpırdanmalar olsa da henüz Özel Sermaye Fon Yönetim Şirketlerine Türk kaynaklarından nakit konulmuyor. Bahsi geçen paralar halen IFC, EBRD, DEG, FMO, EIF gibi IFI denen kalkınma ve yatırım bankaları ile yabancı fonların fonu ya da emeklilik fonları stili kaynaklardan sağlanıyor. Türkiye’deki kaynakları da Özel Sermaye Fonlarına kanalize etmeliyiz. Bu çok fazla önemli. Örneğin Bireysel Emeklilik Fonunda biriken kaynakların çok fazla küçük bir yüzdesinin bile bu tür fonlara yatırılabilmesinin önünün açılması, bu sektörün ve KOBİ’lerin Türkiye’de gelişmesini sağlayacaktır.” olacak şekilde devam etti.

Yerel fonların toplanması melek yatırım için gerekli

Barış Öney’e göre, yerel fonların devreye girmesi, hâlihazırda yeni yeni yatırım yapmaya başlayan melek yatırımcıların da yatırım yapma iştahlarını artıracak: “Malum, yeni şirketlerin kurulup gelişebilmeleri için melek yatırım yalnızca bir tohumlama oluyor. Bu şirketler 1-3 sene içinde tekrardan sermayeye gereksinim duyuyor. O noktada bu tür fonların devreye girebilmesi gerek . Melek yatırım almış bir şirketin yeni fon gereksinimi 15-20 milyon dolar seviyelerine gelene kadar, başka hiçbir kapital koyacak fon ortada bulunmuyor. Melek yatırımcılar, şirketleri bu noktaya kadar fonlayamazlar. Mutlaka arada Erken Aşama Özel Sermaye Fonları lazım geliyor .”

Öney bunun yanı sıra tasarruf sahibi bireylerin BES’teki birikimlerini hâlihazırda hazine bonosu, likit fon, borsa, döviz gibi enstrümanlara yönlendirdiklerini bildirdi. “Ancak onlara birikimlerinin küçük bir yüzdesini Özel Sermaye Fonlarında değerlendirme imkânı sunulmalı. Böylelikle borsaya alternatif yüksek getirili bir enstrüman daha yaratılmış olur ve Türk şirketleri için borsa dışında da bankalardan borçlanma yerine kapital yaratabilecekleri bu tür kaynaklara daha çok erişim imkânı sağlanır.” diyerek mevzu ile ilgili görüşlerini ifade etti.

Kaynak: Arcaajans.com

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu: Globalturk Capital’in etkinliği son derece verimli geçti

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, “Cumhurbaşkanı Yardımcımızın teşrifleriyle Yatırım Ofisimizin stratejik ortaklığında gerçekleşen Globalturk Capital’in ...