Ana Sayfa / Özel Sermaye Fonları / Şirketler Bu Yıl Yabancı Ortaklıklar ve Halka Arz İçin Nasıl Bir Planlama Yapmalı?

Şirketler Bu Yıl Yabancı Ortaklıklar ve Halka Arz İçin Nasıl Bir Planlama Yapmalı?

Şirketler Bu Yıl Yabancı Ortaklıklar ve Halka Arz İçin Nasıl Bir Planlama Yapmalı?

Yerel seçim sonuçları, belirsizlikleri ciddi ölçüde ortadan kaldırdı. Bu nedenle yabancı doğrudan yatırımlar yeniden hareketlenecektir. Şirketlerimizin de şimdiden hazırlık yapması faydalı olur. Yabancı ortaklıklar kurmak isteyen şirketler, hazırlıklarını ne kadar erken tamamlarsa yatırımcısını da o kadar kolay bulur. Hatta kendi yatırımcısını bile seçebilir.

Yabancı yatırımcılar, ortak olmak istedikleri şirketlerde birtakım özellikler arıyorlar. Şirketlerimizin bu kriterleri sağlayabilmesi için muhakkak iyi bir danışmanlık alması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde yatırımcıların ilgisi çok daha fazla olacaktır. O yüzden Türk şirketleri şimdiden yabancı yatırımcılarla iletişim kurabilecekleri kanalları oluşturmalı.

Önümüzde iki önemli seçim bulunuyor. Bu nedenle bu yıl halka arzlarda ciddi problemler yaşanabilir. Mevcut hükümet geçtiğimiz seçimde yüksek oranda oy alsa da özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar ve yaz mevsiminde, çok fazla halka arz aktivitesi olmayacaktır diye düşünüyorum. Halka arz planlayan şirketler sonbaharda ya da 2015 yılının ilk çeyreğinde halka arz yapabilir. Ancak bunun için ciddi bir hazırlık süreci geçirmeleri gerekir. Şimdiden bunun planlamasını yaparak hazır hale gelmelerini tavsiye ederim.

Yazar: Barış Öney

Barış Öney
Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 28 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevdet Yılmaz: Hedefimiz Yatırımın Kalitesini Artırmak – Hürriyet Gazetesi